Nasza szkoła wzięła udział w gminnym projekcie „Szlakiem Pomników Pamięci Narodowej w Gminie Poniatowa”. W ramach tego projektu uczniowie szkół podstawowych naszej gminy włączyli się w opiekę nad lokalnymi miejscami pamięci historycznej. Jednym z takich pomników jest bezimienna mogiła żołnierza z czasów II wojny światowej we wsi Obliźniak. Uczniowie klasy ósmej wraz z nauczycielką historii zadbali o porządek w tym szczególnym miejscu, złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicz.
Aktualności
Opiekujemy się miejscami pamięci w naszej gminie
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – nasza szkolna biblioteka bogatsza o 6 regałów bibliotecznych oraz 145 książek.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez min. wzmacnianie roli bibliotek szkolnych. Gminie Poniatowa w ramach tego programu przyznano wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa w kwocie 29 000 zł z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych. Nasza biblioteka otrzymała środki finansowe w kwocie 3000 zł. Za pieniądze zakupiliśmy 6 regałów na książki oraz 145 pozycji książkowych. Część z nich stanowi lektury dla klas I-VIII, zwłaszcza pozycje z nowego kanonu lektur szkolnych. Większość zakupionych książek to pozycje literatury pięknej dla młodszych i starszych czytelników, a więc wiersze znanych autorów, bajki, baśnie, książki przygodowe, obyczajowe, o tematyce fantastycznej, a także kilka książek dotyczących historii Polski.
Świętujemy niepodległość Polski
10 listopada br. uczniowie naszej szkoły wspólnie z oddziałem 6-latków wzięli udział w akademii z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.11 odśpiewaniem hymnu przez całą społeczność szkolną. Następnie uczniowie klas IV i VIII przedstawili krótką lekcję historii o drodze Polaków do niepodległości. Dwaj narratorzy w prostych słowach opowiedzieli o losach Polski od rozbiorów, poprzez walkę w czasie powstań narodowych, aż do I wojny światowej i wreszcie 11 listopada 1918 roku, kiedy nasz kraj był znów wolny. Teksty te były przeplatane wierszami i piosenkami patriotycznymi śpiewanymi przez uczennice z kl. VII oraz przez zgromadzonych na akademii uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Podniosły charakter tej uroczystości podkreślały galowe stroje wszystkich uczestników oraz przypięte do nich niepodległościowe kotyliony.
Akcja ,, Hazard? Nie daj się wciągnąć!"
W dniu 5 listopada 2021 r. pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili w naszej szkole akcję edukacyjną ,,Hazard? Nie daj się wciągnąć!". Podkomisarz Piotr Miłosz i starszy rewident Paweł Nazaruk zwrócili uczniom klas VII i VIII uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Uświadomili, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych, jaki wpływ ma hazard na zachowanie ludzi, jak rozpoznać objawy uzależnienia.
Akcja prowadzona jest od 2018 r. i została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Jej celem jest pokazanie grupom docelowym, że hazard jest niebezpieczny, potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową oraz zdrowie. Akcja pokazuje też aspekty dotyczące nielegalności urządzanych gier hazardowych, jak również możliwości zgłoszenia nielegalnego hazardu.
Magiczny dzień wróżb andrzejkowych w przedszkolu
We wtorek 30.11.2021r. w oddziałach przedszkolnych 3-4 latki oraz 5-6 latki odbyła się zabawa andrzejkowa. Przedszkolaki przebrały się w stroje wróżek, czarownic i czarodziejów, a także ulubionych bohaterów bajkowych. Poprzez zabawę miały okazję poznać tradycje i obrzędy andrzejkowe. Nie zabrakło ustawiania bucików, wróżenia, oraz magicznej kuli. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże...Zabawa byłą swietna!
Wizyta w gospodarstwie hodowlanym.
Przedszkolaki z oddziałów 3-4 latki i 5-6 latki miały okazję odwiedzić Panią Magdę, która zajmuje się hodowlą kóz. Nasza wizyta rozpoczęła się od krótkiej rozmowy na temat pielęgnacji oraz żywienia zwierżat. Dzieci mogły pogłaskać kozy oraz je nakarmić. Przedszkolaki spróbowały mleka koziego. Pani Magda przygotowała dla nas słodki poczęstunek- sernik z koziego sera. Bardzo dziękujemy za możliwość poznania tak przyjaznych i uroczych zwierząt.
5E. Zaborowska-Oroń
Archiwum Aktualności