#SprzątamyDlaPolski to akcja, w której po raz kolejny wzięli udział uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców. Celem tego przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami, a także wyrabianie nawyku zachowania czystości i zachowania odpowiedzialności za środowisko. Sprzątaliśmy tereny wokół szkoły, kaplicy, przystanku, rzeki. Tradycyjnie po zakończeniu akcji odbyło się integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek i ciepłą herbatą.Bądźmy ekologicznie świadomi, że to my sami mamy wpływ na życie nasze i naszej planety!
Koordynator akcji Monika Wiczuk
Aktualności
Sprzątamy dla Polski
- 3
Dzień Kropki w naszym przedszkolu!
16 września grupy przedszkolne 3,4 i 5,6 latków obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w kropki czy to te nadrukowane na koszulce, czy naklejone i dumnie prezentowały wszystkich swój „kropkowy” ubiór.
Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Dzieci utrwalały kolory oraz umiejętności matematyczne przeliczały kolorowe kropki, układały je pod względem wielkości a później z największych kropek ułożyły stonogę.
Na zakończenie wykonały pracę plastyczną inspirowaną kropkami.
BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.
1
Dzień Drzewa w naszej szkole
- 3
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. W Polsce wydarzenie to obchodzone jest od 2002 roku i ma istotne znaczenie i obejmuje różnorodne działania promujące świadomość ekologiczną. Z tej okazji pani Monika Wiczuk zorganizowała konkurs plastyczny „Moje drzewo”, uczniowie klasy III wykonali tematyczną gazetkę. Wspólnie z koleżankami i kolegami klasy II udali się również na wycieczkę do pobliskiego lasu.
A o to kilka fascynujących faktów o drzewach.Drzewa nie tylko odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, ale także mają istotne znaczenie kulturowe i historyczne. Oto kilka ciekawostek o drzewach:
- Absorpcja dwutlenku węgla: Drzewa odgrywają kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla, pomagając w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Dostarczają także siedlisk dla dzikiej przyrody i przyczyniają się do stabilizacji gleby.
- Najstarsze i najwyższe drzewa: Najstarsze drzewo, sosna długowieczna nazwane Methuselah, ma blisko 5000 lat i znajduje się w Kalifornii. Najwyższe drzewo, sekwoja wieczniezielona nazwane Hyperion, osiąga 115 metrów.
- Unikalne drzewa: Eukaliptus tęczowy, pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej i Papui Nowej Gwinei, znany jest z wielokolorowej kory. Najrzadsze drzewo na świecie, Pennantia baylisiana, ma tylko jeden znany dziko rosnący okaz w Nowej Zelandii.
- Symbolika kulturowa: Drzewa często postrzegane są jako symbole mądrości i odporności. Drzewo Życia, obecne w różnych kulturach, symbolizuje związek między światem materialnym a duchowym.
Akcja "Przytul się do drzewa!"
Klasa III wzięła udział w akcji PRZYTUL się do DRZEWA chcąc przekazać wszystkim, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma ogromny, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Zachęcamy do naśladowania tego pięknego gestu.
Dot Day w świetlicy szkolnej!
- 5Dawkę emocji i dobrej zabawy związanej z Międzynarodowym Dniem Kropki uczniowie naszej szkoły mogli doświadczyć podczas pobytu w świetlicy szkolnej!
Zabawom nie było końca! Podczas zajęć chętni uczniowie tworzyli obrazki z plastelinowych kropek, robili zdjęcia w "zakropkowanych" gadżetach oraz tworzyli kolorowe rysunki, które zmieniały się w wielkie trójwymiarowe kropki.
To dzień, który zdecydowanie stał pod znakiem... KROPKI!
Dzień Kropki w klasie III
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. I tak właśnie dobrze bawili się uczniowie klasy III wykonując wiele zadań związanych z kropką. Nie zabrakło również słodkich przekąsek i ćwiczeń gimnastycznych. To był bardzo twórczy dzień pełen wrażeń. Dziękujemy Pani Monice oraz rodzicom za wsparcie!
Zbiórka rzeczowa!
"Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro,
które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”
Flora Edwards
W związku z zaistniałą sytuacją Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski ogłasza zbiórkę rzeczową i finansową na rzecz osób, które ucierpiały podczas powodzi.
Potrzebne są:
- woda w butelkach
- żywność długoterminowa
- środki czystości
- środki higieniczne
Akcję można wesprzeć również finansowo, wrzucając pieniądze do przygotowanych przez Polski Czerwony Krzyż puszek, które będą znajdowały się w naszej szkole do końca tygodnia, tj. 20.09.2024r. lub na oficjalnej zbiórce prowadzonej przez PCK
https://zrzutka.pl/naratunekpowodz
#naratunekpowodz
Kampania społeczna Lidla "Talenciaki dla szkół"
Nasza szkoła bierze udział w kampanii społecznej Lidla „Szkoły pełne Talentów 3”.
Celem akcji jest rozwijanie talentów dzieci poprzez wzbogacanie szkoły w różne pomoce dydaktyczne. Kampania ma również mobilizować lokalną społeczność do wsparcia działań szkoły. Wystarczy zrobić zakupy w Lidlu, odebrać w kasie Talenciaki (papierowe kupony) za każde zakupy za co najmniej 50 zł (w zakupach musi znaleźć się owoc lub warzywo). Zebrane Talenciaki przypisz naszej szkole!
Jak przekazać Talenciaka szkole? Są trzy sposoby:
• skanując aparatem telefonu kod QR znajdujący się na kuponie;
• przez stronę kampanii lidl.pl/szkoly wybierając naszą szkołę https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/daneSzkoly/51068 i przypisując jej kod alfanumeryczny znajdujący się na Talenciaku;
• umieszczając Talenciaka fizycznie w skrzynkach znajdujących się na dolnym i górnycm korytarzu;
Zebrane w czasie trwania akcji punkty będą mogły być wymienione przez szkołę na określone nagrody (szczegółowe informacje można uzyskać na stronie akcji).
Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły do przynoszenia Talenciaków otrzymanych w sklepie.
W okresie obowiązywania Kampanii, „Talenciaki” będą wydawane w terminie od 02 września 2024 roku do 31 października 2024 roku lub do wyczerpania zapasów.
Dziękujemy za wsparcie!!!
Informacje dotyczące stypendium
Dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego
w Poniatowej, dostępne są także w Punkcie Obsługi Interesanta, w pok. 213 – II p. w Urzędzie Miejskim w Poniatowej oraz w naszej szkole.
Wnioski można składać w terminie od 1 do 15 września 2024r
Ogólnopolska kampania "Przytul się do drzewa"
"Otoczmy drzewa swoja miłością i pokażmy, że pożarom lasów mówimy stanowcze NIE!"
Uczniowie klasy II i III przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa".
Prowadzona akcja miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie sie po lasach, uwrażliwienie na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2024/2025. Licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli oraz uczniów przywitała Pani Ewelina Zaborowska-Oroń, która będzie sprawowała funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali.
Na uroczystym apelu złożyliśmy kwiaty i podziękowania na ręce ustępującej ze stanowiska dyrektora Pani Bożenie Mroczkowskiej, której jeszcze raz dziękujemy za ogromny wkład włożony w rozwój i pracę na rzecz szkoły.
Wszystkim uczniom, gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły i rodzicom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym, wytrwałości i samych sukcesów.
Witajcie PRZEDSZKOLAKI 💛
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
EUROPEJSKI TYDZIEŃ RUCHU
Od 27 maja do 7 czerwca nasza placówka aktywnie uczestniczyła w trzynastej edycji Europejskiego Tygodnia Ruchu (MOVE Week Poland), stając się częścią wielkiego, międzynarodowego wydarzenia. Przez cały tydzień na terenie Europy odbywały się wydarzenia sportowe, których głównym celem było promowanie aktywności fizycznej oraz korzyści płynących z aktywnego stylu życia.
Nasza szkoła wraz z przedszkolem i całą społecznością przyłącza się do tego wydarzenia. Było dużo ruchu i jeszcze więcej zabawy (zespołowe gry sportowe, tenis stołowy, wyścigi rzędów, ćwiczenia przy muzyce, biegi, skoki, rzuty, marsz w terenie). Razem współtworzyliśmy to święto!
Poniżej relacja z tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!Sami zobaczcie, jak dobrze się bawiliśmy!
#FindYourMOVE #NowWeMove #MOVEWeek #BeActive #MOVEWeekPoland
#MOVEWeekPoland2024 @fundusz.pfron @NowWeMove
3
***
" Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej"
ks. Jan TwardowskiŻegnamy naszą Grażynkę, wieloletniego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kowali. Pedagoga, wychowawcę, koleżankę, przyjaciółkę.
Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i pamięci...zawsze będziesz dobrym duchem naszej społecznosci...
POWITANIE WIOSNY
"Marzanno, Marzanno, ty zimowa Panno
Dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy".
21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola oraz klas I-III świętowały nadejście wiosny. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku oraz od wesołych zabaw przy muzyce. Uśmiechnięci wyruszyliśmy na spacer do siedziby Koła Gospodyń Wiejskich w Kowali, gdzie pożegnaliśmy zimę wraz z Marzanną. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno piosenki o wiośnie. Panie z KGW przygotowały ciepłą herbatę oraz słodkości dla wszystkich dzieci. Piękna wiosenna pogoda pozwoliła na zabawę terenową Poszukiwanie wielkanocnych jajeczek. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do szkoły. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem.
Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za gościnę!!!
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Życzenia świąteczne
Dzień Patrona
W związku z przypadającą 15 listopada 107 rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza, patrona naszej szkoły, zorganizowaliśmy Dzień Patrona. Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się ogłoszeniem konkursów dla klas I-III i IV-VIII dotyczących postaci Henryka Sienkiewicza. W ramach obchodów Dnia Patrona 14 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Woli Okrzejskiej, gdzie pisarz urodził się i spędził pierwsze lata życia. Uczestnicy wycieczki zwiedzili muzeum poświęcone osobie Henryka Sienkiewicza. Pojechali też do pobliskiej Okrzei, by stanąć na kopcu Sienkiewicza usypanym na jego cześć przez mieszkańców okolicznych wsi. W Okrzei uczniowie zwiedzili Kościół Św.A. Piotra i Pawła, miejsce chrztu pisarza.
321 listopada w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli odbył się konkurs czytania wybranych fragmentów dzieł H. Sienkiewicza. Uczniowie z każdej klasy zgłosili się do tego konkursu i przed komisją (p. Ilona Ruta i p. Jolanta Złotucha) prezentowali swoje umiejętności czytelnicze. W kategorii klas młodszych I miejsce zajął Nikodem Pomorski z kl. 3, drugi był Wojtek Buczyński z kl. 2, a miejsce III przypadło Błażejowi Matejce z kl. 3. Wśród klas starszych najlepiej zaprezentowała się Hania Pietras z kl.4, następnie Magda Sobczak z kl.8 i na III miejscu Antek Olszowy z kl.5.
W konkursie plastycznym uczniowie klas 1-3 ilustrowali wybrany fragment książki H. Sienkiewicza. I miejsce zajął Wojtek Burek z kl. 3 („Latarnik”), II miejsce Ania Gąska z kl. 2 („Bajka”), III miejsce Błażej Matejko z kl.3 (W pustyni i w puszczy”). Zadaniem plastycznym dla klas starszych było narysowanie portretu naszego noblisty. Komisja (Justyna Statek i Anna Dacka) za najlepszą pracę uznała portret w wykonaniu Kuby Tajera z kl.6, II miejsce zajęła Nicola Olszowy z kl.5, a III miejsce Szymon Radkowiak z kl.6.
W ramach Dnia Patrona został zorganizowany również konkurs pięknego przepisania fragmentu dzieła H. Sienkiewicza, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły
(z kl.1chętni uczniowie). Komisja (Justyna Statek, Agnieszka Gołofit i Mirosława Kuta) oceniała bezbłędność prac, estetyczne równe pismo, brak skreśleń, zachowany układ treści. Wśród klas młodszych wybrano na I miejsce pracę Marcela Grudnia z kl. 3, II m. Dawida Radziejewskiego z kl.1 i III m. Jagody Wiśniewskiej z kl. 2. Z prac klas starszych I miejsce zajęła Daria Radziejewska z kl. 4, II m. Ola Grzelak z kl. 8 i III m. Łucja Pomorska z kl. 4. Wyróżniono też za zaangażowanie w jak najstaranniejsze przepianie fragmentów książki wszystkich uczniów klas młodszych, którzy wzięli w tym konkursie udział.Laureaci i wyróżnione w konkursach osoby otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez sponsorów: Panią Dyrektor Bożenę Mroczkowską, Panią Anetę Mazur, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Poniatowej, Panią Martę Krzeszowską, pedagog, Panią Mirosławę Kutę, bibliotekarza (dyplomy, książki, skarbonki, komplety kredek, długopisy, ołówki, notesy.
Mamy nadzieję, że uczniowie wynieśli z tych wydarzeń większą wiedzę o życiu i twórczości naszego patrona i te uroczystości staną się tradycją naszej szkoły.
Mirka Kuta
Andrzejki w oddziałach przedszkolnych
,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb "
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak właśnie stało się 29 listopada, kiedy dzieci z oddziałów przedszkolnych 3-4 latki oraz
5-6 latki wzięły udział w zabawie andrzejkowej, która odbyła się w sali zabaw Nasza Chatka w Poniatowej. Przedszkolaki chętnie brały udział we wszystkich wróżbach andrzejkowych, które przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych przedszkolaków.
Dzień ten dostarczył nam wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
Archiwum Aktualności