Aktualności
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
EUROPEJSKI TYDZIEŃ RUCHU
Od 27 maja do 7 czerwca nasza placówka aktywnie uczestniczyła w trzynastej edycji Europejskiego Tygodnia Ruchu (MOVE Week Poland), stając się częścią wielkiego, międzynarodowego wydarzenia. Przez cały tydzień na terenie Europy odbywały się wydarzenia sportowe, których głównym celem było promowanie aktywności fizycznej oraz korzyści płynących z aktywnego stylu życia.
Nasza szkoła wraz z przedszkolem i całą społecznością przyłącza się do tego wydarzenia. Było dużo ruchu i jeszcze więcej zabawy (zespołowe gry sportowe, tenis stołowy, wyścigi rzędów, ćwiczenia przy muzyce, biegi, skoki, rzuty, marsz w terenie). Razem współtworzyliśmy to święto!
Poniżej relacja z tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!Sami zobaczcie, jak dobrze się bawiliśmy!
#FindYourMOVE #NowWeMove #MOVEWeek #BeActive #MOVEWeekPoland
#MOVEWeekPoland2024 @fundusz.pfron @NowWeMove
3
***
" Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej"
ks. Jan TwardowskiŻegnamy naszą Grażynkę, wieloletniego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kowali. Pedagoga, wychowawcę, koleżankę, przyjaciółkę.
Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i pamięci...zawsze będziesz dobrym duchem naszej społecznosci...
POWITANIE WIOSNY
"Marzanno, Marzanno, ty zimowa Panno
Dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy".
21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola oraz klas I-III świętowały nadejście wiosny. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku oraz od wesołych zabaw przy muzyce. Uśmiechnięci wyruszyliśmy na spacer do siedziby Koła Gospodyń Wiejskich w Kowali, gdzie pożegnaliśmy zimę wraz z Marzanną. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno piosenki o wiośnie. Panie z KGW przygotowały ciepłą herbatę oraz słodkości dla wszystkich dzieci. Piękna wiosenna pogoda pozwoliła na zabawę terenową Poszukiwanie wielkanocnych jajeczek. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do szkoły. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem.
Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za gościnę!!!
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Życzenia świąteczne
Dzień Patrona
W związku z przypadającą 15 listopada 107 rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza, patrona naszej szkoły, zorganizowaliśmy Dzień Patrona. Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się ogłoszeniem konkursów dla klas I-III i IV-VIII dotyczących postaci Henryka Sienkiewicza. W ramach obchodów Dnia Patrona 14 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Woli Okrzejskiej, gdzie pisarz urodził się i spędził pierwsze lata życia. Uczestnicy wycieczki zwiedzili muzeum poświęcone osobie Henryka Sienkiewicza. Pojechali też do pobliskiej Okrzei, by stanąć na kopcu Sienkiewicza usypanym na jego cześć przez mieszkańców okolicznych wsi. W Okrzei uczniowie zwiedzili Kościół Św.A. Piotra i Pawła, miejsce chrztu pisarza.
321 listopada w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli odbył się konkurs czytania wybranych fragmentów dzieł H. Sienkiewicza. Uczniowie z każdej klasy zgłosili się do tego konkursu i przed komisją (p. Ilona Ruta i p. Jolanta Złotucha) prezentowali swoje umiejętności czytelnicze. W kategorii klas młodszych I miejsce zajął Nikodem Pomorski z kl. 3, drugi był Wojtek Buczyński z kl. 2, a miejsce III przypadło Błażejowi Matejce z kl. 3. Wśród klas starszych najlepiej zaprezentowała się Hania Pietras z kl.4, następnie Magda Sobczak z kl.8 i na III miejscu Antek Olszowy z kl.5.
W konkursie plastycznym uczniowie klas 1-3 ilustrowali wybrany fragment książki H. Sienkiewicza. I miejsce zajął Wojtek Burek z kl. 3 („Latarnik”), II miejsce Ania Gąska z kl. 2 („Bajka”), III miejsce Błażej Matejko z kl.3 (W pustyni i w puszczy”). Zadaniem plastycznym dla klas starszych było narysowanie portretu naszego noblisty. Komisja (Justyna Statek i Anna Dacka) za najlepszą pracę uznała portret w wykonaniu Kuby Tajera z kl.6, II miejsce zajęła Nicola Olszowy z kl.5, a III miejsce Szymon Radkowiak z kl.6.
W ramach Dnia Patrona został zorganizowany również konkurs pięknego przepisania fragmentu dzieła H. Sienkiewicza, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły
(z kl.1chętni uczniowie). Komisja (Justyna Statek, Agnieszka Gołofit i Mirosława Kuta) oceniała bezbłędność prac, estetyczne równe pismo, brak skreśleń, zachowany układ treści. Wśród klas młodszych wybrano na I miejsce pracę Marcela Grudnia z kl. 3, II m. Dawida Radziejewskiego z kl.1 i III m. Jagody Wiśniewskiej z kl. 2. Z prac klas starszych I miejsce zajęła Daria Radziejewska z kl. 4, II m. Ola Grzelak z kl. 8 i III m. Łucja Pomorska z kl. 4. Wyróżniono też za zaangażowanie w jak najstaranniejsze przepianie fragmentów książki wszystkich uczniów klas młodszych, którzy wzięli w tym konkursie udział.Laureaci i wyróżnione w konkursach osoby otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez sponsorów: Panią Dyrektor Bożenę Mroczkowską, Panią Anetę Mazur, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Poniatowej, Panią Martę Krzeszowską, pedagog, Panią Mirosławę Kutę, bibliotekarza (dyplomy, książki, skarbonki, komplety kredek, długopisy, ołówki, notesy.
Mamy nadzieję, że uczniowie wynieśli z tych wydarzeń większą wiedzę o życiu i twórczości naszego patrona i te uroczystości staną się tradycją naszej szkoły.
Mirka Kuta
Andrzejki w oddziałach przedszkolnych
,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb "
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak właśnie stało się 29 listopada, kiedy dzieci z oddziałów przedszkolnych 3-4 latki oraz
5-6 latki wzięły udział w zabawie andrzejkowej, która odbyła się w sali zabaw Nasza Chatka w Poniatowej. Przedszkolaki chętnie brały udział we wszystkich wróżbach andrzejkowych, które przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych przedszkolaków.
Dzień ten dostarczył nam wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
Dnia 8 listopada uczniowie Naszej szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Zdrowego Śniadania - Dniu Zdrowego Gotowania i Jedzenia.
Uczniowie klas 1-8 przynieśli smaczne i zdrowe II śniadanie, a dzieci w przedszkolu samodzielnie przygotowywały i jadły zdrowe śniadanie.
Uczniowie zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży, talerzem zdrowego żywienia. Dowiedzieli się, kiedy jeść śniadanie, co to jest pełnowartościowy posiłek, jaki wpływ ma na organizm, jak czytać etykiety na produktach. Rozpoczynając dzień od śniadania dostarczamy organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny, to najważniejszy posiłek dnia. Obejrzeli film edukacyjny o zdrowym śniadaniu i odżywianiu „Kazio i Zdrowe Śniadanie” oraz „Ala i Piramida Zdrowego Żywienia”.
Celem pogadanki było zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie.
Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!
Śniadanie daje moc !
Mamy nadzieję, że zdrowe śniadania na co dzień zagoszczą w domach naszych uczniów i śniadaniówkach przygotowywanych do szkoły.
1
Program „Laptop dla ucznia"
Do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Poniatowa trafiły w dniu 26 października 2023 r. pierwsze laptopy, przekazane w ramach Rządowego programu 'Laptop dla ucznia". Komputery otrzyma 122 czwartoklasistów ze szkół podstawowych w Poniatowej, Niezabitowie, Kowali, Kraczewicach i Poniatowej Kolonii.
„Program „Laptop dla ucznia" to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. W klasie IV szkoły podstawowej uczeń rozpoczyna kolejny, drugi etap edukacji – jednego nauczyciela zastępuje wielu różnych, każdy z nich prowadzi nauczanie w ramach oddzielnych przedmiotów. Wtedy też uczeń rozpoczyna naukę informatyki. To czas, w którym dzieci rozwijają swoje umiejętności cyfrowe. Uczą się jak korzystać z komputerów, programów i aplikacji, stając się tym samym bardziej zaawansowanymi użytkownikami nowych technologii. Program ma zapewnić, aby na tym ważnym etapie rozwoju, każdy uczeń, niezależnie od tła społecznego czy typu szkoły, miał możliwość skorzystania z tych narzędzi.
Otrzymany w ramach programu laptop będzie służył w kolejnych etapach edukacji. Dzięki temu uczniowie zyskają równy i łatwiejszy dostęp do zasobów internetowych, e-booków, kursów i innych materiałów, które poszerzą ich wiedzę, umiejętności, a także zainteresowania."
Więcej szczegółów dotyczących programu, w tym zasady użytkowania i gwarancji znajdziecie Państwo na stronie https://laptopdlaucznia.gov.pl/
Narodowe Święto Niepodległości w naszej Szkole
Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Co roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność. Już od najmłodszych lat powinno się rozbudzać u dzieci zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego.
W związku z tym 10 listopada 2023 r. w naszej Szkole odbył się uroczysty apel z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie ubrani na galowo wraz z nauczycielami zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Przystąpili w ten sposób do akcji #SzkoładoHymnu.
Następnie rozpoczęła się wyjątkowa lekcja historii. Uczniowie przybliżyli tragiczne, a zarazem piękne losy naszego kraju – czasy, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Opowieściom towarzyszyła piękna oprawa muzyczna – pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów i solistek oraz recytacja utworów patriotycznych.
Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
Otwarcie sali gimnastycznej dla społeczności szkolnej
W wydarzeniu otwarcia sali wzięła udział cała społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście, m.in.: burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, skarbnik Gminy Anna Ruta, kierownik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Nieruchomościami i Gospodarki Przestrzennej Lidia Kuna, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół gminnych oraz Radni Rady Miejskiej w Poniatowej.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie dyrektor naszej Szkoły, Pani Bożena Mroczkowska powitała zebranych Gości oraz poprosiła proboszcza parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, księdza Jerzego Wesołowskiego, o poświęcenie obiektu. Inauguracyjnego rzutu do kosza dokonał Pan Burmistrz, co miało symbolicznie rozpocząć korzystanie z sali.
W kolejnej części Pani Dyrektor podkreśliła, że sala gimnastyczna była jej marzeniem, które w końcu mogło się ziścić, po czym złożyła wraz z uczniami podziękowania na ręce Pana Burmistrza i jego współpracowników.
Kolejnym punktem programu były występy artystyczne uczniów, którzy przygotowali pokazy taneczne, akrobatyczne i sportowe. Po zakończeniu części artystycznej zarówno Pan Burmistrz, jak również inni zaproszeni Goście przekazali dzieciom prezenty oraż życzyli, aby dzięki nowej sali, uczniowie mogli spełniać swoje sportowe pasje oraz rozwijać sprawność fizyczną.
6
Serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej...
Samorząd Uczniowski
Europejski Dzień Sportu w klasach młodszych
W piątek 29.10 uczniowie klas I-III wzięli udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego poprzez realizację RUCHOWEGO PLANU LEKCJI Akademii Krokieta i Lamy. Była to inspiracja do ruchu poprzez zabawę. Dzieciaki bawiły się super, były roześmiane, pełne energii oraz miały okazję do integracji międzyklasowej. Ruch to zdrowie, ale też świetna zabawa i recepta na nudę.
koordynator wydarzenia Monika Wiczuk
OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ
Takiej uroczystości nasza społeczność nigdy jeszcze nie przeżywała!
W środę, 11 października 2023 roku odbyło się oficjalne otwarcie i oddanie do użytku nowej sali gimnastycznej. Uroczystość uświetniło wielu znakomitych gości:
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, Senator RP Stanisław Gogacz, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk wraz z wizytator Małgorzatą Bojar, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim st. bryg. Sławomir Kowalczyk, przedstawiciele władz samorządowych z powiatu opolskiego oraz Gminy Poniatowa w tym radni Rady Miejskiej w Poniatowej z przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Baranowską na czele i wiceprzewodniczącymi Januszem Nowomiejskim i Sewerynem Świątkiem, zastępca burmistrza Aneta Poniatowska, skarbnik Gminy Anna Ruta, sekretarz Gminy Dominik Molesta, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, kierownicy wydziałów urzędu, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i uczniowie, a także przedstawiciel firmy Edach – wykonawcy inwestycji – prokurent Jarosław Bryl.
Na początku został odśpiewany hymn państwowy, po czym gospodarz wydarzenia - burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, powitał wszystkich uczestników.
Kolejnym kulminacyjnym punktem było uroczyste przecięcie wstęgi i oficjalne oddanie do użytku sali gimnastycznej. Wydarzenie było uświetnione przemówieniami zaproszonych osób.
Imponujący budynek sali to powód satysfakcji, zadowolenia i radości. To dowód, że marzenia się spełniają, że władze samorządowe wsłuchują się w głos mieszkańców i pozytywnie reagują na ich potrzeby.
1Zdjęcia - UM Poniatowa
Sprzątanie dla Polski
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji sprzątania terenów Kowali. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro oraz promocja dbania o środowisko. Na zakończenie odbyło się integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
koordynator akcji Monika Wiczuk
Wycieczka do Muzeum Państwowego na Majdanku
5 października 2023 roku klasa VIII wzięła udział w wycieczce do Muzeum Państwowego na Majdanku w ramach projektu realizowanego przez Gminę Poniatowa pt. „Zdawało się, że to koniec świata…”, którego celem było upamiętnienie 80. Rocznicy Akcji Erntefest.
Pobyt w Muzeum rozpoczął się od obejrzenia prezentacji przedstawiającej losy dzieci przebywających w obozie, opatrzonej przejmującym wykładem pani przewodnik. Bardzo wymownym momentem było odczytanie wiersza trzynastoletniej więźniarki.
Następnie uczniowie mogli zobaczyć baraki, komory gazowe, krematorium, wieże, łaźnie i magazyny. Każde z tych miejsc przybliżało uczniom to, w jak strasznych warunkach bytowych przebywali więźniowie, którzy byli umieszczeni w przeludnionych drewnianych barakach, ograbieni z mienia, niedożywieni, schorowani, okrutnie traktowani przez funkcjonariuszy SS, zmuszani do ciężkiej pracy oraz masowo mordowani.
W niektórych barakach zorganizowane były różne wystawy, np. ekspozycja butów odebranych więźniom, ich ubrania, oznakowania. W jednym z budynków utworzona była multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka” przywołująca pamięć o ofiarach tego miejsca. Oficjalnie zginęło tu około 80 tysięcy ludzi.
Wycieczka miała na celu przybliżenie losów ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych oraz pogłębienie wiedzy historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej. Była to żywa lekcja historii, podczas której uczniowie uświadomili sobie wagę tego miejsca, które jest dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym kraju.
7
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
Europejski Dzień Sportu Szkolnego za nami. To już nasza kolejna edycja międzynarodowego wydarzenia, 29 września świętowaliśmy ESSD (European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów na co dzień, to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny).
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie. Gratuluję 😀Ze sportowym pozdrowieniem Emilia Baranowska
@EuropejskiDzienSportuSzkolnego
#ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
1
Projekt "Zdawało się, że to koniec świata... Upamiętnienie 80. rocznicy Akcji Erntefest"
LIDL Szkoły Pełne Talentów Zapraszamy do udziału w akcji!
Archiwum Aktualności