INFORMACJE ORGANIZACYJNE
-
Dzieci ubieramy wygodnie, w rzeczy nie krępujące ruchów i umożliwiające swobodna zabawę i poruszanie się, z rozciągliwymi dekoltami. Ubiór „na cebulkę”,
-
Przygotowujemy dodatkowy komplet ubrań na zmianę w podpisanym worku,
-
Przynosimy obuwie zmienne wsuwane lub na rzepy, antypoślizgowe. Prosimy o obuwie na zewnątrz bez skomplikowanych zapięć,
-
W pierwszym dniu przedszkola dziecko otrzymuje własne miejsce w szatni. Zostaje ono podpisane w umowny sposób - znaczkiem, imieniem. Warto wytłumaczyć dziecku, że powinno pilnować swoich rzeczy, pokazać, która jest jego szafka, jakie dostało kapcie, buty, ubrania rezerwowe
-
Nie kupujemy artykułow plastycznych. Na pierwszym zebraniu zostanie ustalona wspólna wyprawka dla wszystkich dzieci.
Poniżej znajdą Państwo kilka cennych wskazówek jak sobie radzić z problemami adaptacyjnymi w Przedszkolu.
- Opowiadaj dziecku, co będzie robiło w przedszkolu i gdzie Ty będziesz w tym czasie.
- W okresie adaptacji do przedszkola dziecko potrzebuje od Ciebie dużo cierpliwości, wyrozumiałości. Zapewnij mu codzienny ruch na świeżym powietrzu, który będzie pomocny w odreagowaniu emocji, napięć.
- Jeśli to możliwe – stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w przedszkolu. Początkowo niech pozostanie na 2-3 godzin, a dopiero po upływie ok.1- 2 tygodni na dłużej. Dzięki temu łatwiej przywyknie do nowej sytuacji.
- Postaraj się nie okazywać dziecku zaniepokojenia czy zniecierpliwienia przy oddawaniu do przedszkola. Gdyż Twoje negatywne emocje udzielą się malcowi.
- Oddając swoją pociechę do przedszkola nie kłam mówiąc mu, że „Zaraz wrócę”, jeśli masz zamiar odebrać je po kilku godzinach. Słysząc od Ciebie fałszywe zapewnienia, dziecko będzie niespokojne.
- Rano unikaj przeciągających się w nieskończoność pożegnań. Przytul dziecko, zapewnij o swojej miłości, powiedz, kto po nie przyjdzie i kiedy (np. po obiedzie).
- Po pożegnaniu się z dzieckiem, NIE ZAGLĄDAJ ponownie do sali, po to by sprawdzić, jak „radzi” sobie Twoja pociecha. Jeśli dziecko to zauważy, resztę dnia spędzi z płaczem przy drzwiach – będzie czekało, kiedy znowu się pojawisz.
- Nie strasz swojej pociechy przedszkolem (np. „Pani w przedszkolu nauczy Cię porządku”). Takie słowa wzbudzą w dziecku lęk, zachwieją poczucie bezpieczeństwa.