Rok 2026 zapisze się w historii Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali. Placówka obchodzi bowiem wyjątkowy jubileusz – 110-lecie swojego istnienia. To niezwykłe święto stanowi okazję do wspomnień, podsumowań oraz wyrażenia wdzięczności wszystkim tym, którzy przez ponad wiek tworzyli i nadal tworzą społeczność szkolną.Historia szkoły sięga 1916 roku. Przez dziesięciolecia była ona nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale także ważnym ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego lokalnej społeczności. W jej murach wychowały się kolejne pokolenia mieszkańców Kowali i okolic, którzy dziś z sentymentem wspominają szkolne lata, nauczycieli oraz wydarzenia kształtujące ich młodość.Na przestrzeni 110 lat szkoła przechodziła liczne przemiany, dostosowując się do zmieniających się czasów i potrzeb edukacyjnych, co pokazali uczniowie w przedstawieniu przygotowanym przez panie Ilonę Rutę i Monikę Wiczuk.
Uroczystość była okazją do przypomnienia najważniejszych kart z historii placówki, prezentacji osiągnięć uczniów oraz wspólnego świętowania tego niezwykłego jubileuszu. Niezmiennie jednak pozostawała wierna swojej misji – wszechstronnemu kształceniu i wychowywaniu młodych ludzi w duchu wartości takich jak odpowiedzialność, szacunek, patriotyzm oraz otwartość na drugiego człowieka.Obchody jubileuszu 110-lecia rozpoczęły od mszy świętej w miejscowej kaplicy.
Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, który zgromadził uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, przedstawicieli władz samorządowych oraz licznych gości powitanych przez Panią Dyrektor – Ewelinę Zaborowską-Oroń. Wśród nich obecni byli wcześniejsi dyrektorzy szkoły: Janusz Pomorski, Ireneusz Radomski oraz Bożena Mroczkowska. Samorząd Gminy Poniatowa reprezentowali: zastępca Burmistrza Poniatowej Aneta Poniatowska, skarbnik Gminy Anna Ruta, sekretarz Gminy Dominik Molesta, kierownik Wydziału Inwestycji Lidia Kuna, kierownik Wydziału Promocji Aneta Mazur oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu ds. Obsługi Oświaty Anna Gogół. Obecni byli także przedstawiciele Rady Miejskiej w osobach: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Poniatowej Ewa Baranowska oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Stachyra. Lubelskie Kuratorium Oświaty reprezentowała starszy wizytator Małgorzata Bojar. Swoją obecnością zaszczycili nas również emerytowani pracownicy szkoły. Szczególnym momentem spotkania były wspomnienia absolwentów, którzy dzielili się historiami ze szkolnych lat. Nie zabrakło wzruszeń, uśmiechów oraz refleksji nad tym, jak wielką rolę szkoła odegrała w ich życiu. Dla wielu była ona miejscem pierwszych sukcesów, przyjaźni i marzeń, które z czasem udało się zrealizować.
Podczas obchodów odbył się rodzinny, w czsie którego uczestnicy mogli obejrzeć zdjęcia, kroniki i rysunki wykonane przez każde dziecko naszej szkoły. Ponadto korzystali z przygotowanych atrakcji, wśród których znalała się loteria fantowa, sprzedaż ciast, dań gorących i innych przysmaków. Dziękujemy za otrzymane wsparcie przy organizacji Jubileuszu: Pani Aldonie Szwed- sołtys Kowali Pierwszej, Panu Arturowi Bednarczykowi- sołtysowi Kowali Drugiej, KGW w Kowali Pierwszej, Stowarzyszeniu Podkowa, OSP w Kowali Pierwszej, Osp w Kowali Drugiej, ARS w Poniatowej, Radzie Rodziców naszej szkoły oraz Państwu Magdalenie i Pawłowi Stachyra.
Jubileusz 110-lecia to nie tylko okazja do świętowania, ale także moment spojrzenia w przyszłość. Społeczność szkolna z dumą pielęgnuje dorobek minionych pokoleń, jednocześnie podejmując nowe wyzwania i budując kolejne rozdziały historii szkoły.Niech następne lata przyniosą placówce dalsze sukcesy, a wartości przekazywane od pokoleń pozostaną trwałym fundamentem wychowania kolejnych uczniów.
Sto dziesięć lat historii to powód do dumy – i piękne zobowiązanie na przyszłość.
Monika Wiczuk, Ilona Ruta