Program Profilaktyczno-wychowawczy
Program Profilaktyczno-Wychowawczy
Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowejim. Henryka Sienkiewicza w Kowali
na rok szkolny 2024-2025Podstawa prawna:
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.)
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2230).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.).
- Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 165 ze zm.).
- Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 172).
- Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
(tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 700). - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1604).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.) lub
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U. z 2018 r. poz. 467 ze zm.).
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
- Statut Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali.
- Standardy Ochrony Małoletnich przyjęte w szkole w dniu 12.02.2024 r.
Ponadto, w roku szk. 2024/2025 istotne mogą być:
- Raport „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” aut. J. Flis, M. Dębski (https://mlodeglowy.pl/wp-content/uploads/2023/04/MLODE-GLOWY.-Otwarcie-o-zdrowiu-psychicznym_-Raport-final.pdf)
- Badanie jakości życia dzieci i młodzieży, perspektywa dzieci (2021) i ich rodziców (2022). Obszar – samopoczucie psychiczne. Raport Rzecznika Praw Dziecka, Warszawa 2023 (https://brpd.gov.pl/wp-content/uploads/2023/04/Za%C5%82%C4%85cznik-nr-4.-Raport-z-badania-jako%C5%9Bci-%C5%BCycia-dzieci-i-m%C5%82odzie%C5%BCy-pespektywa-dzieci-i-ich-rodzic%C3%B3w.-Obszar-samopoczucie-psychiczne.pdf)
Wstęp
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizowany w SP im. Henryka Sienkiewicza w Kowali opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści szkolnegoprogramuwychowawczo–profilaktycznegosąspójnezestatutemszkołyi wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów wrozwojukupełnejdojrzałościwsferzefizycznej,emocjonalnej,intelektualnej,duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktykiproblemówdzieciimłodzieży.Programwychowawczo-profilaktycznyszkoły
tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej. Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Program wychowawczo-profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:
- Wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,
- ewaluacji wcześniejszego programu wychowawczego i programu profilaktyki realizowanych
w roku szkolnym 2023/2024, - wniosków i analiz (wnioski z pracy zespołów zadaniowych, zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych),
- analiza ankiet przeprowadzonych wśród rodziców, uczniów i nauczycieli,
- spostrzeżeńiwnioskówrodzicówzgłaszanychdowychowawców,nauczycielii dyrektora szkoły.
Podstawowym celem realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego jestwspieraniedzieciimłodzieżywrozwojuorazzapobieganiezachowaniomproblemowym, ryzykownym.Ważnymelementemrealizacjiprogramuwychowawczo-profilaktycznegojestkultywowanietradycjiobowiązującychwszkoleorazbudowaniejejtożsamości.
Podstawowe zasady realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego obejmują:
- powszechnąznajomośćzałożeńprogramu–przezuczniów,rodzicówiwszystkich pracowników szkoły,
- zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,
- respektowanieprawwszystkichczłonkówszkolnejspołecznościorazkompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),
- współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),
- współodpowiedzialność za efekty realizacji programu,
I. MISJA SZKOŁY
Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.
Wciąż wysoki priorytet ma profilaktyka i działania pomocowe na rzecz wsparcia psychicznego uczniów.
Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 ustalone przez ministra edukacji wpisują się w takie ujęcie misji szkoły – w szczególności następujące z nich:
- Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
- Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
- Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
- Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
- Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
- Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi.
II. SYLWETKA ABSOLWENTA
Dążeniem Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę, posiada następujące cechy:
- kieruje się w codziennym życiu zasadami etyki i moralności,
- zna i stosuje zasady dobrych obyczajów i kultury bycia,
- szanuje siebie i innych, jest odpowiedzialny za siebie i innych,
- prezentuje aktywną postawę w promowaniu dbałości o środowisko naturalne,
- zna historię i kulturę własnego narodu i regionu oraz tradycje szkoły,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia, a także ochrony przed chorobami zakaźnymi (np. COVID-19) i cywilizacyjnymi,
- zna i rozumie zasady współżycia społecznego,
- jest tolerancyjny,
- korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji, racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne,
- jest ambitny, kreatywny, odważny, samodzielny,
- posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych,
- zna zasady ochrony zdrowia psychicznego (w tym w sytuacji kryzysowej wywołanej m.in. zagrożeniem epidemicznym, przymusową migracją, zagrożeniem militarnym, zagrożeniem ekologicznym) oraz czynniki chroniące przed zagrożeniami wynikającymi m.in. z długotrwałej izolacji społecznej, permanentnego stresu, wszechobecnego przeciążenia informacyjnego, zderzenia z odmiennością kulturową),
- rozumie związek między pogorszeniem się stanu zdrowia psychicznego a podejmowaniem zachowań ryzykownych i problemów z tym związanych (np. stosowanie substancji psychoaktywnych, przemocy, konflikty z prawem),
- szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy, nabywa stałe sprawności w czynieniu dobra,
- jest odporny na niepowodzenia,
- integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole,
- inne (ważne z perspektywy przyjętych wartości oraz celów wychowawczych i profilaktycznych szkoły).
III. CELE OGÓLNE
Działalność wychowawcza w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
- fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych, w tym w zakresie przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym,
- psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej, poszerzanie kompetencji i świadomości znaczenia wsparcia oraz więzi łączących członków rodziny w sytuacji kryzysowej osób z najbliższego otoczenia uczniów (rodziców, nauczycieli i wychowawców, specjalistów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rówieśników),
- społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych, kreowanie postaw pro społecznych w sytuacji kryzysowej (np. zagrożenie epidemiologiczne, sytuacja kryzysowa uczniów z Ukrainy),
- aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu (np. zagrożenie epidemiologiczne, militarne, ekologiczne).
Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:
- współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta,
- kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu, a decyzje w tym zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych,
- współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania spójnego systemu wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych,
- wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,
- kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami,
- kształtowanie u uczniów postawy akceptacji i ciekawości poznawczej wobec różnic kulturowych prezentowanych przez uczniów – cudzoziemców,
- doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów,
- wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów, uwrażliwianie rodziców na znaczenie relacji w rodzinie w rozwoju dzieci i młodzieży,
- doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym,
- wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej,
- wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie,
- kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym,
- przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej i światowej,
- wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych
Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.
Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:
- poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach,
- doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego,
- rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów,
- doskonalenie kompetencji nauczycieli, wychowawców, rodziców w zakresie profilaktyki oraz rozpoznawania wczesnych symptomów depresji u dzieci i starszej młodzieży,
- poszerzanie wiedzy uczniów, nauczycieli, rodziców na temat wpływu sytuacji kryzysowej (np. wywołanej zagrożeniem epidemiologicznym, militarnym, ekologicznym, zaburzonymi relacjami rodzinnymi) na funkcjonowanie każdego człowieka oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą,
- kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji,
- kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i wychowanków w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,
- poszerzanie wiedzy uczniów na temat metod zapobiegania epidemiom, przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, wyczerpaniu nerwowemu, wykluczeniu społecznemu,
- poszerzanie wiedzy uczniów na temat konsekwencji nadużywania multimediów (uzależnienie cyfrowe),
- doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki uzależnienia od multimediów.
Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, wpływu niskiego poziomu kondycji psychicznej na funkcjonowanie w życiu, skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.
Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:
- dostarczenie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i innych zagrożeń cywilizacyjnych, a także działań podejmowanych na rzecz kompensowania negatywnych skutków problemów cywilizacyjnych i społecznych (np. brak aktywności fizycznej, otyłość, depresja, zaburzone relacje rodzinne, uzależnienia od technologii cyfrowych),
- udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
- udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku obniżonej kondycji psychicznej, depresji, innych problemów psychologicznych i psychiatrycznych, jako skutków sytuacji traumatycznych i kryzysowych (np. działania wojenne na Ukrainie),
- przekazanie informacji uczniom i wychowankom, ich rodzicom lub opiekunom oraz nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
- informowanie uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz o metodach współpracy szkół
i placówek z Policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią oraz uzależnieniami od innych środków zmieniających świadomość, - udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku uzależnienia cyfrowego (np. możliwość udziału w Pilotażowym Programie skierowanym do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, rekomendowanym przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia),
- udostępnienie informacji o możliwościach różnorodnego wsparcia uczniów z Ukrainy.
Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
Działalność profilaktyczna obejmuje:
- wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
- wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na ryzyko zachowań ryzykownych,
- wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia,
- wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej, a także prowadzenie działań profilaktycznych wobec wszystkich uczniów szkoły,
- wspieranie uczniów i wychowanków, u których zaobserwowano uzależnienie od technologii cyfrowych, a także prowadzenie działań profilaktycznych wobec wszystkich uczniów szkoły (np. przekierowywanie ich uwagi na rozwój indywidualnych zainteresowań oraz angażowanie uczniów do aktywności w różnych dziedzinach).
Działania te obejmują w szczególności:
- realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych,
- przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,
- kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych,
- poszerzenie kompetencji osób oddziałujących na uczniów (nauczycieli, rodziców, wychowawców, specjalistów) w zakresie wczesnego rozpoznawania objawów depresji, objawów uzależnienia od technologii cyfrowych, objawów chorób cywilizacyjnych (np. nadwaga, brak aktywności fizycznej),
- doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych,
- włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET), o którym mowa w art. 127 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.
W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:
- stworzenie uczniom przestrzeni do kształtowania umiejętności współpracy, autonomicznych zespołów, planowania, realizowania zaplanowanych działań ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych zasobów
- stworzenie sieci wsparcia w relacji dorośli – rówieśnicy, która pozwoli uczniom postrzegać wsparcie rówieśnicze jako umiejętność reagowania na oznaki problemów koleżanek i kolegów
- rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości, wzmacnianie poczucia sprawczości
- budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
- przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
- przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
- troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo podopiecznych, nauczycieli i rodziców.
Zadania profilaktyczne programu to:- zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,
- znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
- rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków),
- eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
- niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość,
- uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem
- uczenie dbałości o zdrowie psychiczne oraz wzmacnianie poczucia oparcia w najbliższym środowisku (rodzina, nauczyciele, specjaliści) w sytuacjach trudnych.
IV. STRUKTURA ODDZIAŁYWAŃ WYCHOWAWCZYCH
- Dyrektor szkoły:
- stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole,
- sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
- inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
- stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
- współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem specjalnym, pedagogiem, psychologiem szkolnym, oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
- czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
- nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
- motywuje nauczycieli i specjalistów do opracowania modelu wsparcia i pomocy uczniom przeżywającym trudności psychiczne,
- monitoruje współpracę pedagoga specjalnego z nauczycielami, wychowawcami, innymi specjalistami oraz umacnia wspierającą rolę pedagoga specjalnego w rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły lub placówki,
- stwarza warunki do poszukiwania optymalnych rozwiązań w zakresie budowania systemu działań wspierających kondycję psychiczną uczniów,
- inspiruje wszystkie grupy społeczności szkolnej do budowania dobrych wzajemnych relacji w środowisku szkolnym, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia,
- dostosowuje ofertę zajęć pozalekcyjnych do oczekiwań uczniów w celu stworzenia warunków do realizacji pasji, udziału z zajęciach sportowych, kontaktu z przyrodą, a także kontaktu bezpośredniego uczniów ze sobą,
- dokonuje analizy obciążeń nauczycieli, wychowawców i pedagogów czynnościami formalnymi (np. prowadzeniem dokumentacji uzupełniającej, sprawozdań), w miarę możliwości redukuje ich ilość, analizuje dotychczasowe procedury i regulaminy, aby odciążyć kadrę na rzecz tworzenia warunków do nawiązywania indywidualnych relacji z uczniami i klasami czuwa nad wykorzystaniem lekcji wychowawczych do budowania systemu wsparcia psychicznego uczniów,
- czuwa nad intensyfikowaniem współpracy nauczycieli i wychowawców z pedagogiem specjalnym, pedagogiem, psychologiem szkolnym oraz pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów,
- czuwa nad wykonywaniem zadań przez specjalistów szkoły – pedagog specjalny, pedagog, psycholog i inni specjaliści powinni aktywnie włączać się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służyć doradztwem dla nauczycieli, wspierać ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych,
- nadzoruje realizację Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
- Rada pedagogiczna:
- uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych, w tym w zakresie działań wspierających kondycję psychiczną uczniów po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji od bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami,
- dokonuje wyboru programów profilaktycznych wspierających uczniów psychicznie i uczących umiejętności radzenia sobie ze współczesnymi zagrożeniami oraz adaptacji do zmieniających się warunków nauki,
- opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą rodziców,
- opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją i uzależnieniami od technologii cyfrowych,
- uczestniczy w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
- uczestniczy w ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
- Nauczyciele:
- współpracują z wychowawcami klas, innymi nauczycielami, pedagogiem specjalnym, pedagogiem, psychologiem, innymi specjalistami w zakresie realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
- reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
- reagują na przejawy depresji, agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów, w tym uzależnień od technologii cyfrowych,
- przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją i innymi negatywnymi skutkami współczesnych zagrożeń,
- udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, skutków zaburzonych relacji rodzinnych, problemów w nawiązywaniu / utrzymaniu prawidłowych relacji rówieśniczych,
- zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania,
- kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,
- rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
- wspierają zainteresowania, pasje i rozwój osobowy ucznia,
- Wychowawcy klas:
- diagnozują sytuację wychowawczą w klasie, zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania,
- rozpoznają potrzeby uczniów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, w tym zagrożenia wynikające np. z długotrwałej izolacji społecznej w okresie epidemii, zaburzonych relacji rówieśniczych i rodzinnych, sytuacji kryzysowej uczniów ukraińskich, itp.
- rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych, a także nadużywaniem technologii cyfrowych,
- na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,
- przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,
- zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
- są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,
- oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami - uwzględniają trudności w funkcjonowaniu uczniów w szkole wynikające np. z doświadczanego kryzysu, choroby, izolacji społecznej, nieprawidłowych relacji rówieśniczych, itp.,
- współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem specjalnym, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
- wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
- rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,
- dbają o dobre relacje uczniów w klasie, utrzymywanie kontaktów rówieśniczych, rozwijanie wzajemnej pomocy i współpracy grupowej,
- podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zrachowaniom podopiecznych,
- współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,
- podejmują działania w zakresie poszerzania własnych kompetencji wychowawczych.
- Zespół wychowawców:
- opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, udzielania kar, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,
- analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze, promuje metodę pozytywnego dyscyplinowania uczniów,
- ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,
- przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły,
- uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
- inne, wynikające ze specyfiki potrzeb szkoły.
- Pedagog specjalny, m.in.:
- współpracuje z nauczycielami, wychowawcami, specjalistami, rodzicami i uczniami w:
- rekomendowaniu dyrektorowi działań w zakresie zapewnienia aktywnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły oraz tworzeniu warunków dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami,
- prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów,
- rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
- udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniami,
- współpracuje, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami (m.in. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi, pomocą nauczyciela, pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny),
- przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w zakresie wymienionych wyżej zadań.
- Pedagog szkolny/psycholog:
- diagnozuje środowisko wychowawcze, w tym stan kondycji psychicznej uczniów,
- uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
- zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,
- współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki, wsparcia psychologicznego,
- zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
- współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
- współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
- wpiera nauczycieli, wychowawców, inne osoby pracujące z uczniami w identyfikacji problemów uczniów, w tym wczesnych objawów depresji, a także w udzielaniu im wsparcia,
- rozwija współpracę z nauczycielami, wychowawcami, a także pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów,
- aktywnie włącza się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służy doradztwem dla nauczycieli, wspiera ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych,
- promuje budowanie dobrych, wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi grupami społeczności szkolnej, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia.
- Rodzice:
- współtworzą Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny,
- uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
- uczestniczą w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
- uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
- zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
- współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,
- Rada Rodziców ‒ uchwala w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny.
- Samorząd uczniowski:
- jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
- uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
- współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,
- prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,
- reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
- propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
- dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
- może podejmować działania z zakresu wolontariatu.
- Diagnoza zagrożeń
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Kowali każdego roku szkolnego przeprowadza diagnozę środowiska wychowawczego, analizuje potrzeby i zasoby. W celu diagnozy sytuacji wychowawczej w szkole korzystamy z:
-
- badań ankietowych skierowanych do rodziców, uczniów i nauczycieli na temat atmosfery w szkole oraz warunków organizacji nauki w niej;
- spostrzeżeń wychowawców na temat zachowań problemowych w klasie;
-
- ludzkich zasobów szkoły tj. kompetencji kadry kierowniczej, kompetencji zawodowych nauczycieli rozwijanych poprzez dodatkowe doskonalenie się oraz kompetencji szkolnych specjalistów (pedagoga i psychologa, pielęgniarki szkolnej), z kompetencji specjalistów spoza szkoły – współpracujących z nią oraz rodziców);
- analizy dokumentacji prowadzonej przez kadrę pedagogiczną.
W wyniku diagnozy i ewaluacji dotychczasowych programów wyłoniono następujące obszary problemowe: (czynniki chroniące i czynniki ryzyka):
Czynniki ryzyka występujące w szkole to:
- Niewłaściwe sposoby odżywiania się.
- Zbyt dużo czasu spędzanego w sieci.
- Presja akademicka- stres związany z nauką.
- Problemy w relacjach rówieśniczych.
- Kontakty z niedozwolonymi substancjami-e-papierosy, energetyki.
Czynniki chroniące występujące w szkole to:- Poczucie bezpieczeństwa i życzliwa atmosfera w szkole oraz w domu.
- Akceptacja ze strony rodziców.
- Wsparcie ze strony nauczycieli
- Zainteresowania i aktywności pozalekcyjne.
WNIOSKI:
W bieżącym roku szkolnym należy:
- promować zdrowe odżywianie, edukować w kierunku niebezpieczeństw wynikających z sięgania po używki,
- uświadamianie zagrożeń wynikających z nadmiernego spędzania czasu w sieci,
- zadbać o zdrowie psychiczne uczniów i dobre relacje z rówieśnikami.
- Harmonogram działań
Obszar rozwoju intelektualnego
Lp.
Zadanie
Forma realizacji
Osoby odpowiedzialne
Termin
Poziom
Rozwijanie możliwości, uzdolnień
i wiedzy uczniów.1. Rozpoznawanie wśród uczniów ich potencjału.
2.Organizowanie konkursów szkolnych..
3.Organizowanie zajęć rozwijających zainteresowania uczniów.
4. Przygotowanie do kuratoryjnych konkursów przedmiotowych.Nauczyciele, wychowawcy,
biblioteka szkolna, pedagog
Wrzesień- czerwiec
I-VII
Zapewnienie pomocy wszystkim uczniom wymagającym wsparcia w szkole.
1. Planowanie i organizowanie pomocy pedagogiczno – psychologicznej dla uczniów z opiniami i orzeczeniami PPP.
2. Organizowanie, w miarę możliwości zajęć wyrównawczych.
3. Organizowanie i zachęcanie do pomocy koleżeńskiej
(z wykorzystaniem platformy Google Workspace i innych komunikatorów).4. Organizowanie pracy w grupach
o zróżnicowanym poziomie dydaktycznym.5. Organizowanie ZDW
z j. polskiego, matematyki.Nauczyciele, wychowawcy,
pedagog szkolny
Nauczyciele
Uczniowie, nauczyciele
Nauczyciele, wychowawcy
nauczyciele j. polskiego, matematyki iWrzesień
Wrzesień – czerwiec
Wrzesień – czerwiec
Wrzesień-
Czerwiec
Wrzesień-grudzień
IV-VII
IV-VII
I-VII
I-VII
IV-VII
Motywowanie uczniów do podejmowania wysiłku intelektualnego.
1.Motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce (koła zainteresowań, zespoły dydaktyczno- wyrównawcze, udział w konkursach, stosowanie nowoczesnych technologii w codziennej pracy oraz metod aktywizujących np. projekty, mapy myśli, lapbook, sketchnoting)
2. Nauka sposobów efektywnego uczenia się i zdobywania informacji, rozpoznawanie stylów
i strategii uczenia się i innych czynników wpływających na efektywność nauki.3. Wdrażanie do samodzielnego pozyskiwania wiedzy i przyjmowania odpowiedzialności za własny rozwój.
4.,,Konkurs na najlepszego skoczka w szkole”.
5.Konkurs recytatorski „Moja ojczyzna”.6. Konkurs grafomotoryczny.
Nauczyciele, wychowawcy
Nauczyciele, wychowawcy
Nauczyciele, wychowawcy
Pedagog
n-el przedszkolan-el przedszkola
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
kwiecień
styczeńI-VII
IV-VII
IV-VII
przedszkole, I-III
Podnoszenie efektów kształcenia poprzez uświadamianie wagi edukacji i wyników egzaminów zewnętrznych
- Lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce
- Nagrody dyrektora za najwyższą średnią i najlepszą frekwencję.
Nauczyciele, wychowawcy
pedagog
Wrzesień- czerwiec
IV-VII
Kształtowanie postawy twórczej
1. Organizowanie konkursów plastycznych, muzycznych, literacko-plastycznych.
- konkurs „Dyniaczek-cudaczek”,
- konkurs Kolęd i pastorałek,
- konkurs „Moja pisanka”,
- konkurs pięknego kolorowaniaNauczyciele, wychowawcy
Wrzesień- czerwiec
październik
grudzień
kwiecień
lutyI-VII
przedszkole, I-IIIRozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień, mocnych i słabych stron
1.Rozbudzanie wyobraźni i kreatywności.
2.Uczenie odpowiedzialności za organizację swojej pracy.
3. Ustalenie preferencji zawodowych - planowanie kolejnych etapów edukacji i wybór zawodu.
Nauczyciele, wychowawcy
Nauczyciele, wychowawcy,
doradca zawodowy
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
I-VII
I-VII
VII
Obszar rozwoju społecznego
Wzrost poczucia przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej, narodowej, europejskiej.
1.Akcje i inicjatywy Samorządu
Uczniowskiego
2. Współpraca z instytucjami takimi, jak np. OSP, Biblioteka Publiczna
3. Wybory do Zarządu Samorządu Szkolnego i opiekuna SU, wybory
do samorządów klasowych.4. Uaktywnienie uczniów do proponowania i przeprowadzania własnych projektów, konkursów świadomej pracy w samorządzie.
Nauczyciele, wychowawcy, opiekun samorządu uczniowskiego
Wrzesień- czerwiec.
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień –październik
Wrzesień – czerwiec
I-VII
I-VII
IV-VII
I-VII
Rozwijanie postaw prospołecznych
i działań w zakresie wolontariatu- Założenie Szkolnego Koła Wolontariatu pod patronatem PCK.
- Rozpoznanie potrzeb środowiska szkolnego i lokalnego, organizowanie przedsięwzięć zgodnie z nimi.
- Zwiększenie liczby uczniów podejmujących aktywność wolontariackąPedagog
Październik
I-VII
Wzrost umiejętności psychologicznych
i społecznych uczniów, umożliwiających efektywne komunikowanie się
z innymi oraz rozwiązywanie problemów w sposób konstruktywny, bez stosowania agresji
i przemocy.1.Przeprowadzenie lekcji wychowawczych dotyczących wyrażania emocji w kulturalny sposób.
2. Zajęcia wychowawcze dla uczniów n/t konkretnych sposobów reagowania na agresję, pokojowego rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, uczenie zachowań asertywnych
3. Zintensyfikowanie działań wychowawczych w celu poprawy poczucia bezpieczeństwa swoich uczniów w klasie – reintegracja klas w związku
z długim okresem nauki zdalnej.4. Podejmowanie działań wychowawczych bezpośrednio po zaistnieniu konfliktu i odpowiednie reagowanie.
5. Przygotowanie lekcji języka polskiego dotyczącej kultury słowa.
6. Systematyczne reagowanie pracowników szkoły na pojawiające się wśród uczniów wulgaryzmy.
7. Ujednolicenie i konsekwentne stosowanie reguł dotyczących kultury słowa i kultury bycia
(w domu, na zajęciach pozaszkolnych - integralna profilaktyka środowiskowa).
8. Przeprowadzenie Programu Profilaktycznego „Przyjaciele Zippiego”.Nauczyciele, wychowawcy, psycholog i pedagog szkolny
Wszyscy pracownicy szkoły
Wrzesień- czerwiec
I-VII
IV-VII
IV-VII
I-VII
I-VII
Poprawa relacji
w grupach rówieśniczych1.Organizowanie klasowych i szkolnych imprez integracyjnych.
2. Organizowanie wspólnych wyjść poza szkołę – do kina, teatru i innych miejsc kulturalno – rozrywkowych dla dzieci i młodzieży.
3. Przeprowadzenie zajęć na temat lojalności koleżeńskiej.
4. Uświadamianie istoty relacji międzyludzkich w życiu każdego człowieka.
5. Przeprowadzenie zajęć wychowawczych nt. przejawów hejtu i cyberprzemocy, gazetki tematyczne.
6. Kształtowanie postawy szacunku i tolerancji do ludzi o odmiennych poglądach, wyglądzie, upodobaniach ze szczególnym uwzględnieniem ludzi z różnymi niepełnosprawnościami.
Nauczyciele, wychowawcy
N
psycholog i pedagog szkolny
Październik-grudzień, luty-maj
Wrzesień- czerwiec
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
I-VII
I-VII
IV-VI
IV-VIII
IV-VII
IV-VII
Promowanie konstruktywnego wykorzystania nowych mediów i dbałości o bezpieczeństwo cyfrowe
Zajęcia wychowawcze
Realizacja programów:- Dzieci uczą rodziców
- Zdrowo, cyfrowo w przedszkoluPedagog, Psycholog
Nauczyciel kl. II, 3-4 i 5-6 latków
Nauczyciele 3-4 i 5-6 -latków
Wrzesień- cały rok
III
3-4 i 5-6latki
Wzrost wiedzy uczniów na temat zjawisk zachodzących na rynku pracy.
1.Udzielanie porad i konsultacji indywidualnych.
2. Prowadzenie zajęć grupowych związanych tematycznie z obszarami: poznawanie własnych zasobów, świat zawodów i rynek pracy, rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie, planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjnozawodowych.
3. Realizowanie elementów doradztwa zawodowego na zajęciach przedmiotowych
z uwzględnieniem specyfiki danego przedmiotu.Nauczyciele, wychowawcy,
doradca zawodowy,
Nauczyciele, wychowawcy,
doradca zawodowy
Nauczyciele, wychowawcy, doradca zawodowy
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Marzec-kwiecień
VII
VII
0-VII
Obszar rozwoju moralnego
Przestrzeganie przez uczniów obowiązujących norm i zasad społecznych.
1.Zapoznanie uczniów i rodziców obowiązującymi w szkole zasadami oraz procedurami.
2.Wspólne tworzenie wewnątrzklasowych regulaminów, uwzględniających zasady zachowania w grupie rówieśniczej.
3. Organizowanie pogadanek nt. zachowania w miejscach publicznych przy okazji wszelkiego rodzaju wyjść poza szkołę (w zależności od sytuacji związanej z pandemią.)
4. Wdrażanie do przestrzegania przez uczniów netykiety w Internecie.
5.Spotkania z przedstawicielami policji na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Nauczyciele, wychowawcy
Nauczyciele, wychowawcy
Nauczyciele, wychowawcy,
pedagog szkolny
Nauczyciele, wychowawcy,
pedagog szkolny
Wychowawcy, pedagog Szkolny
Wrzesień
Wrzesień
Wrzesień- październik
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
I-VII
I-VII
0-VII.
I - VII
VI - VII
Wzmocnienie postawy szacunku wobec innych osób.
1.Wizyty okolicznościowe, zachęcanie
do udziału w zbiórkach charytatywnych organizowanych w szkole2.Akcja GORĄCZKA ZŁOTA
3. Zajęcia wychowawcze dotyczące kultury osobistej, zasad savoir-vivre.
Nauczyciele, wychowawcy,
pedagog szkolny
Nauczyciele, wychowawcy.
Wrzesień – czerwiec
Wrzesień- czerwiec
0-VII
0-VII
Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie
Organizowanie wyjść, wycieczek, spotkań w celu poznania zawodów.
Nauczyciele, wychowawcy,
Doradca zawodowy
Wrzesień- czerwiec
I-VII
Rozwój poszanowania dziedzictwa narodowego
i kształtowanie świadomości narodowej. Wskazywanie autorytetów
i wzorców moralnych1. Wykonanie okolicznościowych gazetek ściennych w holu szkolnym i w poszczególnych salach.
2. Zorganizowanie klasowych lub szkolnych obchodów Święta Niepodległości, Konstytucji 3 Maja.
3. Lekcje wychowawcze na temat postaw patriotycznych w życiu codziennym.
Nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie Samorządu
Uczniowskiego
Nauczyciel języka polskiego, historii, muzyki
Wychowawcy
Wrzesień- czerwiec
Październik- maj
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
IV-VII
0-VII
0-VII
IV-VII
Wzrost postaw ekologicznych uczniów.
1.Zorganizowanie obchodów Dnia Ziemi – gazetki o tematyce ekologicznej.
2.Sprzątanie świata
2.Realizacja tematów o tematyce ekologicznej oraz dotyczącej zmian klimatycznych na lekcjach przyrody, biologii, zajęciach z wychowawcą; wykorzystanie tekstów o ochronie środowiska na lekcjach języka angielskiego.
3. Realizacja programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne”
4. Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Klasa w terenie”.
5. Ogólnopolski Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”6. Program „Klub Bezpiecznego Puchatka”
7. „Moje miasto bez elektrośmieci”- udział w programie.
Nauczyciel przyrody, biologii, wychowawcy klas.
Wychowawca 5-6-latków
wychowawca klasy III
wychowawca klasy I
opiekun SUWrzesień – czerwiec
.
0-VII
5-6-latki
III
I-III
I
I-VIIObszar rozwoju emocjonalnego
Nabycie przez uczniów umiejętności rozumienia siebie
i własnych emocji, kierowania
i kontrolowania ich, okazywania empatii.1. Zajęcia wychowawcze dla uczniów n/t konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, uczenie zachowań asertywnych, przedstawianie konkretnych sposobów reagowania na agresję, rozpoznawania
i radzenia sobie z emocjami.
2. Realizacja uniwersalnego programu profilaktycznego „Przyjaciele Zippiego”Wychowawcy klas, psycholog i pedagog szkolny
pedagog szkolnyWrzesień- czerwiec
cały rokIV-VII
II-IIIWzrost poczucia własnej wartości ucznia, umiejętności adekwatnej samooceny.
1. Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym i umożliwienie optymalnego rozwoju uczniom zdolnym.
2. Stwarzanie możliwości uzyskania sukcesów w różnych dziedzinach.
3. Udział uczniów w przygotowaniu imprez okolicznościowych, akademii, konkursów, zawodów sportowych.
4. Prezentacja zainteresowań i talentów uczniów na forum klasy lub szkoły.
5. Zajęcia wychowawcze służące rozpoznawaniu swoich mocnych i słabych stron a w konsekwencji adekwatnej samooceny.
Pedagog i psycholog szkolny, nauczyciele, wychowawcy
Pedagog i psycholog szkolny, nauczyciele, wychowawcy
Pedagog, nauczyciele, wychowawcy
Psycholog i pedagog szkolny, nauczyciele, wychowawcy
Wrzesień – czerwiec
Wrzesień – czerwiec
Wrzesień – czerwiec
Wrzesień – czerwiec
Wrzesień – czerwiec
0-VII
0-VII
0-VII
0-VII
0-VII
Poszerzanie wiedzy uczniów na temat wpływu sytuacji kryzysowej na funkcjonowanie
w szkole oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą1. Lekcje wychowawcze z udziałem psychologa/pedagoga.
Wychowawcy
Wrzesień-maj
IV-VII
Wspieranie uczniów,
u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej1. Indywidualne rozmowy wspierające z każdym uczniem, jego rodzicami. Ustalenie zakresu dalszych działań. Dalsze postępowanie wg ustaleń.
Wychowawca, pedagog,
psycholog szkolny
Wrzesień-maj
IV-VII
Odbudowanie
i umacnianie
u uczniów prawidłowych relacji w grupie klasowej, poczucia wspólnoty1. Lekcje wychowawcze – gry i zabawy integracyjne, rozmowy, warsztaty.
Wychowawca, pedagog
i psycholog szkolny
Wrzesień-czerwiec
I-VII
Obszar rozwoju fizycznego I zdrowotnego
Promowanie zdrowego stylu życia
1. Zadania dotyczące zachowań prozdrowotnych człowieka na zajęciach przedmiotowych: biologia, przyroda, wychowanie fizyczne.
2. Nauka udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.
4. Kontynuować prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, urozmaicenie oferty pozalekcyjnych zajęć sportowych.
5. Prezentowanie przez uczniów sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego na forum klasy.
6. Uświadamianie wpływu postaw proekologicznych na zmiany klimatyczne.
7. Realizacja programu „Trzymaj formę”8. Realizacja programu „Podstępne WZW”
9. Realizacja programu „Znamię! Znam je?”
10.Akcja- Dzień Zdrowego Śniadania
Nauczyciel, przyrody, biologii, wychowania fizycznego
Nauczyciel wychowania fizycznego oraz inni przeszkoleni w tym zakresie.
Nauczyciel, przyrody, biologii, wychowania fizycznego, pielęgniarka szkolna
nauczyciel w-f
nauczyciele, wychowawcy
Nauczyciele, wychowawcy
nauczyciel w-fWrzesień- czerwiec
Wrzesień –
czerwiecWrzesień –czerwiec
Wrzesień –czerwiec
Wrzesień –czerwiec
Wrzesień –czerwiec
cały rok
listopad0-VII
0-VII
0-VII
0-VII
0-VII
0-VII
IV-VIIWzrost wiedzy uczniów na temat czynników i zachowań zagrażających zdrowiu
2.Zajęcia wychowawcze dla uczniów na temat zażywania dopalaczy, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych palenia papierosów
i e-papierosów; uzależnień i związanych z tym zagrożeń.3. Uświadamianie zagrożeń wynikających
z nadużywania nowoczesnych technologii informacyjnej4. Gazetki szkolne o tematyce profilaktycznej.
5. Zajęcia wychowawcze uwrażliwiające na problemy rówieśników związane z uzależnieniami ze zwróceniem uwagi na sposoby reagowania
i możliwości pomocy.6. Realizacja programu „Bieg po zdrowie”
7. Realizacja programu „Dziel się uśmiechem”Wychowawcy klas,
nauczyciele biologii
i chemii,Nauczyciel informatyki, wychowawcy klas.
Wychowawcy, pedagog szkolny, pielęgniarka
wychowawca klasy IV
Nauczyciele 5-6-latków i klas I-III, pedagogPaździernik-maj
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
cały rokIV-VII
IV-VII
IV-VII
IV-VII
IV-VII
IV
5-6-latki, kl. I-IIIZwiększenie liczby uczniów biorących udział w zajęciach sportowych i innych, alternatywnych formach spędzania czasu wolnego
1.Zawody sportowe – szkolne i pozaszkolne.
2.Zorganizowanie szkolnego dnia sportu.
3. Udział w zajęciach „Aktywny do kwadratu”
4. Udział w zajęciach SKS.
5. Udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego.
6. Prowadzenie zajęć sportowych z elementami gimnastyki korekcyjnej.
nauczyciele wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień- czerwiec
Wrzesień
październik-
grudzień0-VIII
0-VIII
I-III
IV-VIIII-VII
I-III
Bezpieczeństwo w szkole, w domu i na drodze
1. Udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców".
Wychowawca klasy III
Cały rok
III
Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego.
1. Realizacja programu „Młode głowy”.
Psycholog, pedagog
Cały rok
I-VII
Zasady ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego
Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:
Obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
- Analizę dokumentacji,
- Rozmowy z rodzicami,
- Wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli,
- Analizy przypadków.
Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego powołany przez dyrektora. Zadaniem Zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników. Z wynikami prac zespołu w formie raportu ewaluacyjnego zostanie zapoznana Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców.